Brownie med saltkaramel

Hvem elsker ikke en god, tung brownie? Denne brownie med saltkaramel er lige steppet over. Den søde og salte karamel, giver din brownie lidt ekstra luksus.

Når du vil forkæle dig selv eller andre med en lækker kage, er en brownie med karamel lige sagen. Den er perfekt syndig til, at alle vil elske den. Den vil med sikkerhed tilfredsstille den søde tand – og mere til. En rigtig chokoladebombe, ligesom vi elsker den!

Se opskrift
brownie med saltkaramel

Køkkentid
1 t 15 min.

Ventetid
2-3 t.


Se ingredienser og vejledning i bredformat

Vurder denne opskrift


| af Brownie med saltkaramel: 3 ud af 5 baseret på 50 anmeldelser

Opskrift

6 personer

Brownie
250 g smør
150 g mørk chokolade
4 æg
250 g sukker
150 g Valsemøllen Dansk Kage Hvedemel
3 spsk kakao

Saltkaramel-topping
½ liter piskefløde
250 g sukker
100 g glukose
1 tsk flagesalt

Brugt i opskriften

Sådan gør du

Brownie

  1. Smelt smør og chokolade.
  2. Pisk æg og sukker lyst og skummende i ca. 10 minutter. Vend mel og kakao i.
  3. Tilsæt det afkølede smør til massen.
  4. Hæld dejen i en form med bagepapir på ca. 20 x 30 cm. Bag den i 15-20 minutter ved 175°C varmluft.
  5. Tag kagen ud af ovnen, og sæt den hårdt på bordet, så den falder sammen.
  6. Lad kagen køle af.

Saltkaramel-topping

  1. Kog piskefløde op med sukker og glukose ved middel varme. Lad det koge i ca. 20-40 minutter, og rør i det jævnligt.
  2. Når karamellen er tyk, og farven er gylden, tages den af varmen. det er vigtigt, at karamellen har en lysebrun karamelfarve, ellers bliver den ikke fast.
  3. Hæld karamel over den afkølede brownie, og drys med flagesalt.
  4. Lad den sætte sig inden servering.

Et godt tip: Hvis du er vild med syndige chokoladekager som denne brownie med saltkaramel, bør du også prøve versionen med hvid chokolade. Den hvide chokolade er mere sød, men giver samme konfektagtige kage. Prøv den hvid brownie med pistacie, eller hvad med hvid blondie med blommer? Og er du mest til mørk chokolade, bør du servere disse chokoladefondant næste gang, der kommer gæster.

+

Vind en Kenwood køkkenmaskine, et gavekort til House doctor + et års forbrug af Valsemøllen hverdag til en samlet værdi af 8.000 kr.

Nu har du chancen for at gøre hverdagen lidt bedre, og vinde en Kenwood køkkenmaskine, et gavekort til House Doctor på 1.500 kr. og et års forbrug af Valsemøllen Hverdag til en samlet værdi af 8.000 kr. så det bliver endnu sjovere at servere hjemmebag til dem du holder af.

 Vi elsker nemlig hverdagen

Derfor har vi udvalgt en række favoritter, som du altid kan få til en god hverdagspris. Valsemøllen Hverdag er dansk mel fra korn, der er dyrket, høstet og malet i Danmark – i respekt for marken, mennesker og miljøet. Find inspiration til nemt og smagfuldt hverdagsbagværk her

Når du deltager i konkurrencen, bliver du også en del af vores bageunivers med masser af velsmag og inspiration – til alle os der elsker at bage.

  • Dette felt er til validering og bør ikke ændres.

Konkurrencebetingelser

Valsemøllen forholder sig ultimativt retten til at udvælge vinderen. Vinderen trækkes den 1. maj 2023, og får direkte besked pr. mail eller telefon. Præmien er en Kenwood køkkenmaskine, et gavekort til House doctor på 1.500 kr. og et års forbrug af Valsemøllen Hverdagsserie til en samlet værdi af 8.000 kr. (5.000 kr. Kenwood køkkenmaskine + 1.500 kr. gavekort + 1.500 kr. i produkter). Hverken køkkenmaskine, gavekortet eller produkterne kan ombyttes til kontanter. Når du deltager i konkurrencen, bliver du automatisk tilmeldt vores nyhedsbrev. Konkurrencen kører fra tirsdag d. 07. marts 2023 til og med mandag d. 1. maj 2023.